Whakaari Rotorua a Karel Gott: Hudba a tanec jsou nejsilnějšími jazyky, které dokážou lidi sblížit

Whakaari Rotorua s Karlem Gottem na Bertramce

Když jsem se v roce 2015 setkala s Frankem, mluvili jsme spolu o mnoha věcech. Jedno z témat nebylo publikováno ve zveřejněném interview pro veřejnost. Bylo ale opravdu zajímavé a krásné. Tak jsem si ho schovala na později. A později je teď.

Whakaari Rotorua s Karlem Gottem na BertramceŘeknu vám, kdo nám dal opravdu krásné požehnání. Byl to Karel Gott, když jsme ho navštívili v jeho domově na Bertramce. Nikdy předtím nepotkal žádného Maora. Mnoho lidí v České republice si myslí, že jsme Indiáni. Vypadáme jako lidé z jiných kultur a hodně lidí vlastně ani neví, jak takoví Maoři vypadají. Setkání s námi tak pro ně často bývá úplně prvním setkáním s maorskou kulturou a s Maory jako takovými.

A stejné to bylo i s Karlem Gottem. Velmi se zajímal o naši kulturu. Chtěl všechno také vyzkoušet. Naše tetování, které máme při vystoupeních na tváři. A rtěnku. A chtěl také čelenku s pery. A kostým. Prokázal nám opravdu velký respekt, nejen nám, ale maorské kultuře jako takové. A přivítal nás i se rodinou ve svém domově. Byli jsme u něj na návštěvě čtyři hodiny. Na začátku jsme byli úplní cizinci. Po návštěvě se z nás stali přátelé.

To samé můžu říct o všech lidech z České republiky, kteří nás přivítali ve svých domovech. Na Moravě. I v Čechách. Všude. Přijeli jsme jako cizinci a odjížděli jako přátelé. A proto se sem rádi vracíme, protože tu mám hodně přátel, se kterými se vždycky rádi přivítáme i v češtině slovy: „Ahoj. Jak se máte?“

A proto sem rádi jezdíme. Celé je to tak prosté. Tohle je přátelství. Nezáleží na politicích, ani na penězích. Hudba a tanec jsou nejsilnějšími jazyky, které dokážou lidi sblížit.