Vladimír Kříž: Spojení Česká republika a Nový Zéland dostává díky Frankovi, jeho mamince a celé skupině Whakaari Rotorua úplně nový rozměr

V Rotoruře se každoročně koná koncert spojený s tradiční maorskou kulturou
Vladimír Kříž procestoval Nový Zéland v roce 2017 (Foto: Archiv Vladimíra Kříže)
Vladimír Kříž procestoval Nový Zéland v roce 2017 (Foto: Archiv Vladimíra Kříže)

O Frankovi jsem se dozvěděl v roce 2015, když jsem se začal zajímat o Austrálii a Nový Zéland. Jakmile jsem dostal working and holiday víza na Nový Zéland, říkal jsem si, že bych se s ním rád setkal osobně. V březnu tohoto roku se mi to podařilo a setkali jsme se u něj doma v Rotoruře. Byl jsem překvapen, jak milý, otevřený a vlídný člověk Frank při osobním setkání s cizím člověkem je.

Po přivítání a jsme si společně dali české pivo, které jsem přivezl jako dárek. A musím říct, že následný zpěv české hymny v jeho podání a podání jeho maminky, mě doslova posadil na zadek… 🙂 Nevím, jestli jsem kdy předtím potkal lidi s tak silným citem k mé vlasti. Je až neskutečné, jak někdo, kdo žije na druhém konci světa, dokáže milovat Českou republiku. Dost možná víc než mnozí lidé, kteří v Česku žijí.

Večer s ním, jeho maminkou a kamarádem probíhal pro mě naprosto neskutečně. Dokonce mě vzali na koncert, který se v Rotoruře každoročně koná. Poprvé jsem tak díky nim mohl na vlastní oči vidět maorské tanečníky, ale i zpěváky z celého Nového Zélandu.

V Rotoruře se každoročně koná koncert spojený s tradiční maorskou kulturou. Vladimír Kříž se na něj díky pozvání Franka Grapla mohl také podívat (Foto: Archiv Vladimíra Kříže)
V Rotoruře se každoročně koná koncert spojený s tradiční maorskou kulturou. Vladimír Kříž se ho díky Frankově pozvání mohl také zúčastnit (Foto: Archiv Vladimíra Kříže)

Když jsme si pak večer povídali u něj na zahradě, v pozadí hrálo české rádio. A já jsem se díky Frankově vyprávění dozvěděl mnoho opravdu zajímavých a pro mě nových věcí, z české i novozélandské historie. Ano, trochu se za to stydím, ale o některých věcech jsem neměl ani páru. Také historie Maorů mě překvapila a maorská kultura mě díky Frankově povídání začala velice zajímat.

Měl jsem sen o tom, že bych rád dostal Franka a jeho skupinu Whakaari Rotorua k nám do malé vesničky u Plzně, kde v České republice žiju, abych mohl všechno to krásné, co jsem s nimi zažil, mohl sdílet s lidmi, které znám. Pozval jsem Franka, aby s Whakaari Rotorua u nás předvedli své umění. Slovo dalo slovo a už máme termín této akce. Všichni v mém okolí jsou nadšeni a těší se na ukázku kultury, kterou znají (a to ještě jen někteří) pouze z televize. Moc se těší i na setkání s lidmi z druhého konce světa. Řekl bych, že spojení Česká republika a Nový Zéland dostává díky Frankovi, jeho mamince a celé skupině Whakaari Rotorua úplně nový rozměr. Díky za to krásné obohacení našich životů!

Vladimír Kříž

V Novým dne 24. srpna 2017