Ladislav Michálek: Kultura Maorů a Nového Zélandu se díky otci a synovi Graplovým dostala do širokého povědomí lidem v evropských státech

Whakaari Rotorua během festivalu Liptálské slavnosti (Foto: Lubomír Černota, japanphotos.info)

Whakaari Rotorua  – Nový Zéland a Frank Tomas Grapl Junior

Ladislav Michálek, organizátor folklórního festivalu Liptálské slavnosti a člen rady folklórního spolku Lipta Liptál
Ladislav Michálek, organizátor folklórního festivalu Liptálské slavnosti a člen rady folklórního spolku Lipta Liptál (Foto: Archiv Whakaari Rotorua)

S kulturou původních obyvatel Nového Zélandu – Maorů – jsme byli na folklorních festivalech v České republice seznámeni počátkem 90. let 20. století. Taneční a hudební skupiny tehdy do České republiky dovezl pan Frank Thomas Grapl senior, rodák z Brna. Maorská představení si hned získala srdce a přízeň diváků. Působivé bylo zejména učinkování „malého“ Franka juniora, který se svým otcem Českou republiku navštěvoval od dětství. Tanec Haka v podání tanečníků pokreslených a pevných postav byl vždy odměněn dlouhotrvajícím potleskem. Zvlášť se diváci těšili na přídavky představení „malého“ Franka.

Frank Grapl senior byl i prezidentem východoasijské sekce světové folklorní asociace IOV (Mezinárodní organizace pro lidové umění). Své síly a organizační schopnosti věnoval navazování kontaktů mezi Novým Zélandem a Evropou a byl jedním ze zakladatelů této instituce (dnes má více než 140 členských zemí celého světa). Generálním sekretářem byl dlouhá léta pan Alexander Veigl z Rakouska a prezidentkou paní Carmen D. Padilla z Filipín.

Frank Tomas Grapl Senior (zcela vlevo) na folklórním festivalu v Liptálu
Frank Tomas Grapl Senior (zcela vlevo) na liptálském folklórním festivalu (Reprofoto)

Po odchodu pana Franka seniora se ujal organizování návštěv v Evropě a zejména v České republice Frank junior. Vypracoval se nejen v manažera maorské kultury, ale pravidelně přiváží do Evropy i tradici Nového Zélandu. Téměř každé dva roky přijíždí s Maory do České republiky a účastní se folklorních festivalů, například v Liptále, Šumperku, Rožnově pod Radhoštěm, Frenštátu pod Radhoštěm, Vsetíně, Velké Bystřici u Olomouce, v Ostravě, Brně, ve Valašských Kloboukách, v Praze, Písku, Strakonicích, Klatovech nebo Karlových Varech. Vyjížděli ale i do okolních zemí: do Rakouska, Itálie, Polska nebo na Slovensko. Na tom má velké zásluhy prezident Folklórního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica a generální sekretář zahraničních vztahů sdružení Jarmila Mrnuštíková – Zorbićová.

Whakaari Rotorua v Liptále: zleva - Ladislav Michálek, Frank Tomas Grapl Junior, Kateřina Svobodová, Eru Haimona, Tuhi Grapl a Teuhi Ratapu
Whakaari Rotorua v Liptále: zleva – Ladislav Michálek, Frank Tomas Grapl Junior, Kateřina Svobodová, Eru Haimona, Tuhi Grapl a Teuhi Ratapu (Foto: Archiv Whakaari Rotorua)

Kultura maorů a Nového Zélandu se díky otci a synovi Graplovým dostala do širokého povědomí lidí nejen v České republice, ale i v evropských státech, což má své pozitivní důsledky i v dalších oblastech života (turistika, cestovní ruch apod.).

Instituce  „Evropská unie umění“, jež má sídlo v Praze, má ve svém záměru udělení svého nejvyššího ocenění – Golden Europea – za obnovení a šíření maorské kultury a tradic.

Ladislav Michálek, organizátor folklórního festivalu Liptálské slavnosti a člen rady folklórního spolku Lipta Liptál

  Liptál 30. srpna 2017