„Děti poznaly, že i jiné země mají svoji kulturní historii, na kterou se snaží nezapomínat, a že při poznávání jiných kultur se člověk nejen obohatí o nové zkušenosti, ale i dobře pobaví“

V prosinci 2017 Whakaari Rotorua navštívili základní školu nedaleko Plzně, v místě zvaném Zruč – Senec, a to díky Michaele Vondráčkové, ředitelce mezinárodního folklórního festival, který se v Plzni každoročně pořádá. Na vystoupení skupiny pro děti napříč ročníky, z prvního i druhého stupně, byl velký ohlas. A své dojmy nám po více než měsíci zaslala i jedna paní učitelka, která byla vystoupení také účastna spolu se svou třídou. 

Alena Patejdlová, třídní učitelka 2. A, ZŠ Zruč – Senec

Díky vystoupení skupiny Whakaari Rotorua se mohly děti úžasným způsobem seznámit s částí novozélandské kultury. Zpočátku některé děti byly zaskočeny vzezřením členů skupiny, ale jakmile maorská skupina začala tančit a zpívat, byly všechny děti nadšené. Dozvěděli jsme se něco o významu různých pohybů v tamějších rituálech, např. co znamená neustálé třesení rukou. Některé děti si vyzkoušely i maorský pozdrav. Milým překvapením bylo slyšet české písně v podání maorského souboru. Nejvíce však děti zaujal tradiční maorský tanec Haka, který si dodnes pamatují. Děti poznaly, že i jiné země mají svoji kulturní historii, na kterou se snaží nezapomínat, a že při poznávání jiných kultur se člověk nejen obohatí o nové zkušenosti, ale i dobře pobaví.

A jak vystoupení zapůsobilo na samotné děti, žáky druhé třídy?

Naučili jsme se tanec Haka. Byl to nejlepší tanec našeho života. Nikdy na to nezapomeneme. Byl to super zážitek.

Naučili jsme se váš pozdrav. Potěšil nás váš tanec. Nezapomeneme na něj. Představení se nám líbilo.

Líbil se nám váš maorský hlas, a jak jsme s vámi zpívali českou hymnu. Největší zážitek byl tanec. Nezapomeneme na vás.

Líbilo se nám, jak jsme se zdravili nosem, tančili s vámi a zazpívali si s vámi hymnu.